15 Şubat 2012 Çarşamba

KOMŞU KOMŞUNUN SESSİZLİĞİNE MUHTAÇTIR

       Hep eskileri özlüyor insan ne garip ? 20.yüzyıldayız şanslı mıyız şanssız mı ? Gönlüm hep eskilerden yana bazen acaba neden bu kadar eskiye merakım diye düşünmeden edemiyorum kendimi... Ne hikmettir bilinmez lakin 50 li  60 lı yıllarda yaşamak istemişimdir bende bilmiyorum :) Zaman ilerledikçe bu istediğim hızla nüksediyor.Klişe olabilir olsun ben yinede söylemekten vazgeçmeyeceğim "Eskiden ne güzeldi ...." diye başlayan cümleler konuşmalar ama öyle.Bir taraftan teknolojinin nimetlerinden faydalanırken diğer taraftan yozlaşan yitip giden robotlaşan kitleler... Her ne kadar kendi çoluk çocuğumuza aşılamaya çalışsak da eh çocuk işte söyleneni değil gördüğünü yapıyor haliyle :) 


      Bende mahalle kültürünü alarak büyümüş biri olarak mecburiyetlerden dolayı apartman kültürüne sevk etmiş biriyim ne yazık ki :( Müstakil evin rahatlığını hiç bir şeye değişmem. Eskiden su içerdik testiden :) tabii ben o zamanlarda henüz bir portakalda vitaminmişim :) Cam sürahilerden su içildiği dönemlere denk gelmiş hayata gözlerimi faltaşı gibi açışım...Konu başlığından da anlaşalıcağı gibi komşuluk, ama komşuluk gitmiş nereye gitmiş attaaaa gitmiş bilmiyorum ki ???? Fiziksel olarak merdivenlerde veya apartman toplantılarından birbirimizi tanıdığımız doğru... bir merhaba dan öteye gidemeyen KOMŞULUK...!  peki ya diğer komşuluk hakları ? Ben hatırlıyorum da küçükken yan yana en fazla 3-4 katı geçmeyen yan yana müstakil evler ve bu müstakil evler içinde genelde birbiriyle akraba olanlar insanlar otururdu... Eh bizde buna dahiliz haliyle babaanne amca vs... O zamanlar komşuluk çok güzeldi. İnsanlar birbirine gidip gelirlerdi değil yandaki diğer yandaki komşunu koca bir mahalledeki insanları tanırdı insanlar birbiriyle gidip gelirdi... Kandillerde çocuklar yollara dökülür "ya mum ya para " diyerek gelen geçenin yolunu keserlerdi :) Büyükler birbirine ikramda bulunurdu " Koku çıksın " diyerekten evlerde hamur işleri pişirilir komşulara da dağıtılırdı... Bayrama bir kaç gün kala herkes evini temizler sokağını yıkar temizler bayrama bu şekilde hazırlanılırdı... Nedir peki bu eskilere cezbettiren ??? İnsanlığın sevgiyle imanla ahlakla gelenek görenek adetlerle yetişip büyümüş olması olabilir mi ??? Ya zengin diye nitelendirilen insanların mütevaziliği ??? Kimsenin kimseyi küçümsemediği herkesin herkesi olduğu gibi kabullendiği yıllar... İnsan özlüyor yahu... Özlüyorum işte !
       Peki ya şimdi ? tamam herşey çok güzel teknoloji harika her işin kolayı var artık ne yapacaksak makinesi var hatta artık evimizden bile çıkmayacağız alış veriş için yaşasın İNTERNET  acaba bütün bunların sorumlusu olabilir mi :) Neyse bu kadar insafsız olmayayım bence insanın mayasından geliyor sanırım insan olmak :) Evet bende bir sitede apartman dairesinde oturuyorum... Ancak ne yazık ki komşularımın bir kaçı hariç diğerlerini fiziksel olmanın dışında tanımıyorum :) Aaaaa ! biri hariç onları hem fiziksel hem de yaptıkları GÜRÜLTÜLERİNDEN  tanıyoruz ailecek (!) Bilemiyorum hangi diyardan hangi çağdan gelmiş olabilirler? Algılamalarım sonucu sanırım ilkçağdan, lakin ilkçağdan olsa bile ben biraz görgü biraz saygı biraz anlayış taşıdıklarına inanıyorum o dönem insanlarının... Her ne kadar her şeyi yeni keşfetme döneminde olsalar bile...
       4 kişilik bir aileden oluşan bu topluluğun saygıdan görgüden anlayıştan bir haber yaşadıkları malesef su götürmez bir gerçek... İki erkek çocuk yaşları yaklaşık 6-7 yaşlarında bir anne bir baba ancak tuhaf ötesi babalarının sesleri çocuklardan daha çok çıkıyor arada bir nakarata katılan annenin sesi ve sürekli fonda yankılanan iki çocuğun bağrışmaları ağlamaları ve yaptıkları davul-bas karışımı gümbür gümbür gelen efektler... Hayır anlıyorum bende çocuk oldum benimde abimle aramda 1.5 yaş var,bende çocuk büyüttüm,evet müstakil evde büyümeme rağmen son 15 yılımı apartmanda oturarak geçirdim ancak ben böyle bir aile GÖRMEDİM (!) Başlarda nezaket ve hoşgörü çerçevesi içinde duymamazlığa geldik... çocuktur yapar eder komşuluk hakkı dedik... Yüzgöz olmamak adına kapıcı, yönetici vasıtasıyla ufak çaplı ikazlar gönderdik kendilerine... Ancak ne mümkün Sonra sonra bu ikazlar tavana sert bir cisimle vurma aşamalarına geldi... Fakat yine başarısız olduk... Malesef hiç bir şekilde anlamıyorlar...Nereden geldikleri bilinmeyen bu ailenin toplu olarak terapiden geçmesi gerektiğine inanıyoruz...Dün akşamdan sonra artık dayanamadım ve araştırmaya başladım acaba bu konuda nereden destek alabilirim ? Bu 4 kişilik aile tedavi edilebilir mi ? Genetik mi ? Kalıtımsal olarak bulaşıcılığı var mı ? Hayır yani iki tane erkek çocuk yetiştiriyorlar ??????? Ev alma komşu al = Ev alma arsa al git kendine müstakil bir ev yap... Komşu komşunun külüne muhtaçtır = Komşu komşunun sessizliğine anlayışına saygısına muhtaçtır....Komşuda pişer bize de düşer = Komşundur yapar ceremesini sen çek.
       Ya bu diyardan gideceğim ya da bu davarları pardon develeri güdeceğim.Rabbim ıslah etsin tez vakitte ancak bir şeyler yapmadan duramayacağım artık gece 24 'e kadar tamam ses çıkarmıyorum ancak sabahın 2.30 unda da yapılan gürültülere bağrışmalara yüksek sesle konuşup hareket etmelere artık sessiz kalamayacağım kesin elbet bunun resmi bir hal çaresi vardır :) 
Hoşgörülü sevgi saygı dolu ilişkiler içinde olmanız dileğimle...
Selamlar 
Ozras:)Hiç yorum yok: